Uczestnictwo w organizacjach i projektach
Płk (rez.) dypl. nawig. dr hab. inż. Grzegorz ROSŁAN, prof. PRz
W latach 2006–2008 był członkiem kilku zespołów opracowujących prace naukowo-badawcze i ekspertyzy. W 2008 roku był członkiem zespołu badawczego w projekcie dotyczącym zaawansowanych metod i technik tworzenia świadomości sytuacyjnej w działaniach sieciocentrycznych. Do najważniejszych prac naukowo-badawczych, w których opracowaniu brał udział w tym okresie, można zaliczyć: System walki elektronicznej w operacjach kryzysowych(2006), Rozpoznanie w działaniach asymetrycznych (2006), Rozpoznanie w operacjach wsparcia pokoju (2005). W latach 2005–2008 brał udział w pracach zespołów eksperckich opracowujących propozycje wstępnych założeń taktyczno-technicznych na bezzałogowe systemy rozpoznawcze oraz opiniował szereg dokumentów doktrynalnych dla Sił Zbrojnych RP.
W latach 2010–2015 Grzegorz ROSŁAN opracował samodzielnie m.in. dwa tematy badawcze związane z problematyką rozpoznania powietrznego. Był również członkiem zespołów badawczych realizujących zadania w ramach grantów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiej Agencji Obrony. Uczestniczył też w opracowaniu dwóch ekspertyz na zamówienie podmiotów przemysłu obronnego BUMAR i Polski Holding Obronny. Do najważniejszych opracowań o charakterze naukowym, w których opracowanie był zaangażowany w okresie od 2008 do 2015 roku, można zaliczyć: Analizę operacyjnych uwarunkowań perspektywicznego narodowego systemu obrony powietrznej (2011) oraz Operacyjne aspekty wykorzystania bezzałogowych systemów powietrznych w Polsce (2014).
W latach 2008–2015 Grzegorz ROSŁAN brał udział w organizacji i prowadzeniu cyklicznego ćwiczenia dowódczo-sztabowego Air Shield wspólnie z Akademią Dowodzenia Bundeswehry oraz Uniwersytetem Sił Powietrznych USA.
Od 2015 roku do 2017 roku Grzegorz ROSŁAN pełnił służbę w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na stanowisku Szefa Katedry Nawigacji Lotniczej Wydziału Lotnictwa oraz pełnił funkcję Prorektora ds. Kształcenia i Studenckich WSOSP.
Szczególnie duży osobisty wkład miał w przekształcanie Katedry w Instytut Nawigacji i Zarządzania Ruchem Lotniczym na Wydziale Lotnictwa WSOSP. Podczas dwuletniej pracy jako szef Katedry Nawigacji Lotniczej zainicjował prace nad utworzeniem laboratoriów: nawigacji satelitarnej, symulacji sygnałów nawigacji satelitarnej i teletransmisji danych nawigacyjnych, meteorologii lotniczej, geoinformacji oraz systemu wymiany depesz służby ruchu lotniczego. Wszystkie z powyższych laboratoriów są wykorzystywane obecnie w procesie dydaktycznym w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
Ważnym elementem rozwoju naukowego był udział Grzegorza ROSŁANA w czterech projektach badawczych, w których fundusze na badania były zdobywane w wyniku konkursu. W 2008 roku był członkiem zespołu badawczego w ramach Konsorcjum Operacji Sieciocentrycznych realizującego projekt Zaawansowane metody i techniki tworzenia świadomości sytuacyjnej w działaniach sieciocentrycznych (program badawczy zamawiany Nr PBZ-MNiSW-DBO-02/I/2007). W latach 2009–2010 brał udział jako członek zespołu badawczego, w projekcie badawczym finansowanym przez Europejską Agencję Obrony (EDA) Smart Information for Mission Success (Project no. A-0934-RT-GC). W 2013 roku Grzegorz ROSŁAN był członkiem zespołu badawczego w projekcie badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Poligon walki elektronicznej – wsparcie procesu szkolenia załóg statków powietrznych i systemów obrony przeciwlotniczej (DOBR/0064/R/ID1/2012/03), a w 2014 roku brał udział w pracach zespołu badawczego w ramach projektu Zautomatyzowany system analizy informacji z rozpoznania sygnałów źródeł mikrofalowych (DOBR-BIO4/036/13019/2013). Wyniki badań prowadzonych w ramach powyższych projektów badawczych były wykorzystane w pracach badawczo-rozwojowych prowadzonych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz Europejskiej Agencji Obrony.
Ważnym doświadczeniem Grzegorza ROSŁANA w rozwoju naukowym był udział w pracach zespołów przygotowujących ekspertyzy zamawiane przez podmioty przemysłu obronnego. W 2011 roku był współautorem ekspertyzy Analiza operacyjnych uwarunkowań perspektywicznego narodowego systemu obrony powietrznej na zlecenie Bumar Elektronika S.A. Treści powyższej ekspertyzy stanowiły podstawę dla dalszych prac badawczo-rozwojowych BUMAR w Projekcie systemu obrony powietrznej Polski – Tarcza Polski. Z kolei w 2014 roku brał udział w opracowaniu ekspertyzy Operacyjne aspekty wykorzystania bezzałogowych systemów powietrznych w Polsce na zlecenie Polskiego Holdingu Obronnego. Wnioski z powyższej ekspertyzy zostały wykorzystane w dalszych pracach badawczo-rozwojowych Polskiego Holdingu Obronnego nad rozwojem bezzałogowych statków powietrznych.
Grzegorz ROSŁAN brał również udział w pracach nad opracowaniem ekspertyz i innych opracowań tematycznych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Do najważniejszych w tym zakresie należą: projekty wstępnych założeń taktyczno-technicznych na bezzałogowe systemy rozpoznawcze szczebla operacyjnego oraz bezzałogowe systemy rozpoznawcze krótkiego zasięgu zamawiane przez Zarząd Rozpoznania Sztabu Generalnego WP w 2008 roku. W 2004 roku brał udział w pracach zespołu eksperckiego powołanego przez Departament Polityki Zbrojeniowej MON w celu realizacji wymagania długoterminowego NATO CEL 0544. W pracach tego zespołu określono wymagania i zadania bezzałogowych statków powietrznych klasy mikro BSP oraz wypracowano propozycje zasad wykorzystania przez Siły Powietrzne RP radiolokacyjnego systemu obserwacji z powietrza. W latach 2006–2008 był członkiem zespołu eksperckiego powołanego przez Zarząd Rozpoznania i WE Dowództwa Wojsk Lądowych w celu opracowania regulaminu Rozpoznanie Wojskowe Wojsk Lądowych RP. W 2008 roku brał także udział w pracach powołanego przez Zarząd Rozpoznania Sztabu Generalnego WP zespołu eksperckiego do spraw przygotowania i wdrożenia w resorcie Obrony Narodowej systemu baz danych promieniowania radiolokacyjnego.
Ponadto, Grzegorz ROSŁAN w 2020 roku odbył staż naukowy w Paryskiej Szkole Wojskowej (École Militaire – IRSEM) w Paryżu, Francja oraz był ekspert Komisji Ewaluacji Nauki za lata 2017-2021 (KEN).
Aktualnie Grzegorz ROSŁAN jest:
- Członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma: Review of the Air Force Academy (Henri Coanda Air Force Academy – Rumunia, Brasov).
- Członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma: Humanities and Social Sciences (Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej – Polska, Rzeszów).
- Stałym recenzentem czasopisma: Rocznik Bezpieczeństwa Morskiego (Akademia Marynarki Wojennej – Polska, Gdynia).
- Członkiem Rady Naukowej Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie.
- Członkiem Rady Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.
- Opiekunem naukowym Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra” przy Wydziale Zarządzania PRz.
Za swoją służbę i pracę Grzegorz ROSŁAN został m.in. wyróżniony:
- W 2012 roku przez Prezydenta RP został odznaczony Lotniczym Krzyżem Zasługi za dokonany w czasie służby czyn przynoszący szczególną korzyść Siłom Powietrznym RP, a wykraczający poza zwykły obowiązek.
- W 2012 roku został wyróżniony przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w zakresie dydaktyki.
- W 2017 roku za działalność popularyzatorska zastała wyróżniony przez Senacką Komisję Obrony Narodowej, której przewodniczący wystosował mu list-podziękowanie, w uznaniu jego zaangażowania jako krzewiciela lotnictwa i tradycji wojskowych w środowisku młodzieży szkolnej i akademickiej.