22 stycznia 2025 roku odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: Bezpieczeństwo informacyjne w zarządzaniu kryzysowym. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Wydział Ekonomii i Zarządzania Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu we współpracy m.in. z Wydziałem Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetem Preszowskim, Polskim Towarzystwem Geopolitycznym, oraz Centrum Bezpieczeństwa Lokalnego.
Celem Ogólnopolskiej Konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat szans, współczesnych zagrożeń i wyzwań stawianych przez dynamicznie zmieniające się otoczenie, jak również prezentacja najnowszych osiągnięć technicznych i rozwiązań organizacyjnych służących doskonaleniu systemu bezpieczeństwa informacji w zarządzaniu kryzysowym.
Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej reprezentowali: prof. dr hab. Grzegorz OSTASZ, dr. hab. inż. Grzegorz ROSŁAN, prof. PRz oraz Studenci: Sandra HEZNER, Gabriela JACHIMOWICZ i Seweryn WALAS działający pod szyldem Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego „Eskadra”.
Podczas tego wydarzenia aktywnie uczestniczyli nasi studenci i tak:
- Pani Gabriela JACHIMOWICZ w wystąpieniu pt.: Fake newsy w zarządzaniu kryzysowym omówiła problematykę fake newsów w zarządzaniu kryzysowym, ich definicję oraz konsekwencje, takie jak chaos informacyjny, panika i podważanie zaufania do instytucji. Podkreślając rolę mediów społecznościowych w szerzeniu dezinformacji i trudności w jej kontroli przedstawiła także strategie przeciwdziałania, znaczenie edukacji medialnej oraz współpracę z platformami cyfrowymi z wykorzystaniem narzędzi fact-checkingowych w celu ograniczenia negatywnego wpływu fake newsów na społeczeństwo.
- Pan Seweryn WALAS w swoim wystąpieniu zatytułowanym: Bezpieczeństwo informacyjne w zarządzaniu kryzysowym, skupił się na polityce bezpieczeństwa informacyjnego i ochrony danych w jednostkach samorządowych. Opisał zasady bezpieczeństwa, takie jak ochrona informacji i urządzeń oraz znaczenie edukacji pracowników w zakresie zagrożeń cybernetycznych, rozpoznawania phishingu i ochrony danych osobowych. Nakreślił także rolę szkoleń i symulacji w podnoszeniu świadomości i skuteczności zarządzania bezpieczeństwem.
- Pani Sandra HEZNER w wystąpieniu nt.: Przeciążenie cyfrowe a skuteczność działań kryzysowychzaprezentowała problematykę przeciążenia cyfrowego i jego wpływu na działania kryzysowe. Omówiła przyczyny tego zjawiska, takie jak dezinformacja i brak świadomości informacyjnej oraz skutki, w tym spowolnienie decyzji, utratę zaufania i wzrost stresu w zespołach. Ponadto, w swoim wystąpieniu ujęła strategie minimalizacji przeciążenia, polegającą m.in. na centralizacji danych, szkoleniu, ujednoliceniu komunikacji i edukacji społecznej, podkreślając jednocześnie znaczenie technologii i świadomego zarządzania informacjami.
Tegoroczna edycja V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: Bezpieczeństwo informacyjne w zarządzaniu kryzysowym udowodniła, że informacje zaliczane są aktualnie do jednych z najważniejszych aktywów współczesnych organizacji. Co więcej, z punktu widzenia użytkowników informacji w procesie zarządzania kryzysowego powinna się charakteryzować istotnymi cechami, do których zalicza się: aktualność, jakość, istotność, ścisłość, cenność, kompletność, kosztowność, dostępność, spójność, ekonomiczność, powiązanie z wykonywanymi zadaniami. Informacje będące cennym zasobem każdej organizacji posiadają wymierną wartość i nieustannie narażone są na wiele zagrożeń.